injazanoonas | اینجا زنونس

انواع بیماری های دوران شیردهی مادران

انواع بیماری های دوران شیردهی مادران

دوران شیردهی -1

با ما همراه باشید در اینجا زنونس با مطلبی در باره انواع بیماری های دوران شیردهی مادران . در این مطلب از بخش پزشکی زنان به بررسی درباره ی بیماری ها دوران شیردهی مادران و تاثیر آن بر نوزدان پرداخته ایم.

بیماری آبسه سینه :

یک عفونت ساده است که بر اثر عدم درمان یا درمان ناکافی منجر به ایجاد آبسه می‌شود. علائم آن شامل: وجود توده، قرمزی و دردناک بودن سینه از نشانه‌های ابتلا به آبسه پستان است.

اگر با وارد کردن فشار به سینه از نوک سینه چرک خارج شود، نوزاد نباید از شیر مادر تغذیه کند.

بیماری سرخجه :

مادر مبتلا به بیماری سرخجه می توانند به نوراد خود شیرده دهد. در واقع به مقاومت نوزاد کمک کرده است و واکسیناسیون طبیعی برای کودکش فراهم می کند.

بیماری سرخک :

اگر مادر در دوران شیردهی به سرخک مبتلا شود می توانند این بیماری را به نوزاد خود منتقل کند. این بیماری برای نوزاد تازه متولد شده کشنده است.

توصیه می شود تا زمانی که بیماری سرخک مادرمسری است و درمان نشده، مادر و کودک از هم جدا باشند تا خطر ابتلا شدن نوزاد به این بیماری کاهش یابد. به همین علت مادر نوزادی که به بیماری سرخک دچار شده است نمی تواند در این دوران به نوزاد خود شیر بدهد.

دوران شیردهی -2

ویروس تبخال :

ویروس تبخال از جمله ویروس های خطرناک و کشنده برای نوزادان است و تبخال ناحیه تناسلی می تواند به سینه منتقل شود، اما اگر زخم پوشیده شده باشد و دور از دسترس و تماس کودک قرار گیرد شیردهی بلامانع است.

اگر ضایعه تبخال روی نوک یا هاله سینه باشد تا بهبود ضایعه قطع موقت شیردهی از سینه لازم است.

ترشحات واژن در دوران شیردهی :

هر زنی بعد از زایمان خود مقدار مشخصی از ترشحات واژن خواهد داشت.این ترشحات که لوچیا نامیده می شود را ممکن است در هفته های بعد از زایمان نوزاد تجربه کنید و وقتی شیردهی می کنید، این ترشحات ممکن است بیش تر شوند.

ترشحات این چنینی واژن ممکن است ناخوشایند باشد اما مسئله مهم این است که ترشحات واژن بعد ازبارداری و در دوران شیردهی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز طبیعی است.

آن ها معمولا به صورت خونریزی قرمز رنگ تیره شروع می شود و سپس به رنگ صورتی یا قهوه ای آبکی تغییر می کند که قبل از اینکه به رنگ زرد کرمی برسد به رنگ صورتی یا قهوه ای آبکی تغییر می کند.

به طور طبیعی ترشحات واژن در ۳ مرحله و ۶ هفته ادامه خواهد داشت.

دوران شیردهی -0

بیماری ام اس (MS) :

شیردهی برای مادران مبتلا به ام اس مشکلی ندارند زیرا این بیماری از طریق شیر مادر قابل انتقال نیست. اگر شیردهی به بیش تر از شش ماه به طول انجامد موجب حفاظت نوزاد شیرخوار از ابتلا به بیماری ام اس می شود.

بیماری دیابت :

شیردهی برای مادران دیابتی منعی ندارد، بلکه شیر دادن این مادران مزایای فراوانی برای آن ها دارد. در نتیجه مادرانی که به بیماری دیابت مبتلا شده اند می توانند با خیال آسوده و راحت به نوزادان خود شیر دهند.

بیماری تب مالت :

گفته می شود که احتمال انتقال این عفونت از طریق تغذیه با شیر مادر وجود دارد و این گفته هیچ دلیل علمی ندارد. شاید بهتر باشد که برای مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول که مادر مبتلا به تب مالت تحت درمان قرار می گیرد تغذیه با شیر مادر قطع شود.

دوران شیردهی

بیماری آبله مرغان :

اگر سینه مادر مبتلا به آبله مرغان ضایعه ای نداشته باشد مادر باید شیرش را دوشیده و توسط شخص دیگری آن را به نوزادش بدهد. اگر مادر یک ماه بعد از تولد نوزاد دچار بیماری شودد نیازی به قطع تغذیه با شیر مادر نیست. همچنین نوزاد تا زمانی که ضایعات پوستی آبله مرغان خشک نشده اند نباید در تماس مستقیم با آن ها باشد.

بیماری قلبی (فشار خون) :

شیردهی باعث آرامش مادر شیرده می شود و برای مادری که مبتلا به مشکل قلبی یا فشارخون بالا است مفید تر است. شیردهی هیچ فشار اضافی بر قلب مادر وارد نمی کند.

بسیاری از داروهای مربوط به فشار خون بالا با دوران شیردهی سازگاری دارند اما با مصرف دوز بالای داروهایی که ادرار را افزایش می دهند تولید شیر مادر کاهش می یابد که بهتر راه این است که پزشک این داروها را با دوز کم تجویز کند.

بیماری پرکاری تیروئید :

از معایب داروهای ضد تیروئید این است که در شیر ترشح می شوند اما مانند بسیاری از داروها مقدار خیلی کمی از دارو به نوزاد شیرخوار می رسد.

اگر شما به دلیل پرکاری تیروئید دارو مصرف می کنید باید با پزشک کودک خود صحبت کنید تا کودک نیز تحت کنترل دقیق تر قرار گیرد.


سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *