injazanoonas | اینجا زنونس

انواع ناهنجاری های مادرزادی رحم

انواع ناهنجاری های مادرزادی رحم

ناهنجاری

با ما در اینجا زنونس همراه باشید با انواع ناهنجاری های مادرزادی رحم. این ناهنجاری ها در اکثر موارد هیچ نشانه ی خاصی ندارد و گاهی شخص هرگز متوجه داشتن آن نمی شود اما در مواردی هم به دلیل نازایی و مراجه به پزشک این ناهنجاری تشخیص داده می شود.

رحم دوگانه

رحم دوگانه

در این ناهنجاری رحم به دو بخش جداگانه تقسیم می‌شود، و ممکن است که هر یک دهانه‌ رحم یا واژن جداگانه داشته باشند. میزان زنده ماندن جنین و سالم به دنیا آمدن آن قابل قبول است. اما به دلیل مشکل بودن ترمیم رحم در مادرانی با این ناهنجاری، جراحی ترمیمی به ندرت انجام می‌شود.

رحم تک شاخه

رحم تک شاخه

در رحم تک شاخه تنها یک لوله‌ی فالوپ وجود دارد و به این معنا است که رحم تقریبا نصف اندازه‌ی طبیعی خود رشد کرده است. ممکن است شخص با این رحم باردار شود ولی درصد نازایی بالایی دارد و ریسک حامگی خارج رحمی را بالا می برد و درصد سقط و زایمان زودرس را  بالا می برد.

در صورت بارداری و رشد جنین با این نوع ناهنجاری، بهتر است از روش سزارین استفاده کنید.

رحم دو شاخه یا قلبی شکل

رحم دو شاخ

وقتی شاخ‌های رحم به هم نچسبد باعث ایجاد ناهنجاری رحم یعنی رحم دو شاخه می شود و در این نوع بین دو شاخ فرو رفتگی عمیقی ایجاد شده و رحم به شکل یک قلب می‌شود.

زنان دارای این نوع رحم هیچ مشکلی با باردار شدن ندارند اما خطر سقط جنین و زایمان زودرس وجود دارد. بنابراین زایمان به شکل سزارین توصیه شود.


بیشتر بخوانید : رحم دو شاخه یا قلبی شکل

رحم سپتوم دار یا رحم دیواره دار

رحم دیواره دار

به این گونه است که دیواره ای به نام سپتوم دروسط رحم قرار گرفته است که فضای رحم را به دو قسمت تقسیم می کند و یا به صورت ناقص تشکیل می شود که دو نوع دارد، یکی رحم سپتوم کامل و دیگری رحم نسبتا سپتوم است.

اگر نوع اول یعنی کامل باشد به این معنی است که سپتوم تا دهانه رحم کشیده شده و اگر نوع دوم باشد فقط بخشی از مسیر دهانه رحم مسدود شده است.

همچنین افزایش خطر سقط جنین در سه ماهه اول و زایمان زودرس وجود دارد. دلیل سقط جنین در این مدل از ناهنجاری خون رسانی ضعیف به این دیواره می باشد.

رحم قوس دار یا کمانی

رحم قوس دار

رایج ترین نوع ناهنجاری رحم قوس دار است و زمانی ایجاد می‌شود که یک فرورفتگی یا قوس در بالای رحم وجود داشته باشد و تفاوت چندانی با رحم عادی ندارد.

این نوع از ناهنجاری سبب نازایی نمی‌شود. باید بدانید که این نوع رحم خطر ابتلا به زایمان زودرس یا سقط جنین در سه ماهه اول را افزایش نمی دهد اما خطر سقط جنین در سه ماهه دوم را افزایش می دهد.


سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *