injazanoonas | اینجا زنونس

عفونت ادراری در زنان

عفونت ادراری در زنان

عفونت ادراری در زنانر

عفونت های ادراری و مشکلات کلیوی از جمله بیماری هایی هستند که در زنان رایج تر است.این عفونت ها از راه های مختلفی وارد بدن میشوند و یا بوجود می آیند. در این مطلب از اینجا زنونس به برسی عفونت ادراری در زنان به طور کامل میپردازیم.

عفونت ادراری چیست؟

UTIs عفونت های باکتریایی در سیستم ادراری هستند. آنها بسیار رایج هستند و معمولا جدی نیستند، گرچه استثنائات وجود دارد.دستگاه ادراری شما شامل مثانه، کلیه ها، قلب (لوله هایی است که از کلیه شما به مثانه شما می آید) و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند از مثانه شما) است.
اگر UTI را در کلیه خود داشته باشید، پزشکان آن را پیلونفریت می نامند. اگر آن را در مثانه شما باشد، واژه پزشکی به معنی “کیستیت” است.

چه کسی عفونت های دستگاه ادراری را می گیرد؟

هر کس می تواند به آن مبتلا شود اما بیشتر احتمال دارد زمانی اتفاق افتد که شما:

  •  زن باشید
  • یک بیماری که بر اعصاب مثانه (از جمله دیابت، مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون و آسیب نخاعی) تاثیر می گذارد را قبلا داشته باشید
  • از طریق یائسگی
  • اضافه وزن
  • برای کنترل زایمان از یک دیافراگم یا اسپرمید استفاده کنید یا کرده باشید.

عفونت مجرای ادرار

اکثر این صفات همچنین باعث می شود که یک عفونت مثانه ساده  تبدیل به یک عفونت جدی کلیوی شود یا تبدیل به سپسیس شود (عفونت هایی که در جریان خون شما قرار دارند). برای زنان باردار یک عفونت کلیه می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

علل عفونت

اکثر UTI ها به دلیل باکتری هایی است که معمولا در روده شما یافت می شوند. دیگر باکتری هایی که می توانند باعث ایجاد آنها شوند عبارتند از: استافیلوکوک، پروتئوس، کلبسیلا، انتروکوکوس و سودوموناس.
برخی از عفونت های مثانه در هر دو مردان و زنان با عفونت های جنسی منتقل می شوند.
اگر شما با سیستم ایمنی بدن خود از یک بیماری خود ایمنی یا دیابت مبتلا هستید، احتمال بیشتری دارید که UTI را دریافت کنید.

نقش آناتومی

زنان بیشتر احتمال دارد UTIs را دریافت کنند، زیرا لوله ای که از مثانه به داخل خارج می شود (مجرای ادرار) بسیارکوچکتر از مردان است. در نتیجه تماس و مایعات در طول رابطه جنسی گسترش می یابد و همچنین باعث می شود تا باکتری از مهبل و دهان به داخل مجرای ادرار برسد.

عفونت های مزمن کلیه گاهی اوقات به علت یک مشکل ساختاری رخ می دهد که اجازه می دهد ادرار از مثانه به کلیه منتقل شود یا مثانه به طور کامل خالی نشود. این مشکلات اغلب در سنین پایین یافت می شود، اما در بزرگسالان هم تاثیر می گذارد.


پردیس صلواتی
من پردیس صلواتی دانشجوی کارشناسی مهندسی صنایع در دانشگاه تهران هستم. تخصص‌ها و سوابق کاری من در زمینه‌های "تولید محتوا، ترجمه ، عکاسی، طراحی گرافیک، سئو سایت، مدیریت شبکه های اجتماعی و تبیلغات آنلاین" است. من همیشه تلاش می‌کنم تا به مسائل جهان اطرافم خلاقانه نگاه کنم و به دنبال کسب تجربه های جدید و ماجراجویانه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *