injazanoonas | اینجا زنونس

پولیپ رحم و راه های درمان آن

پولیپ رحم و راه های درمان آن

پولیپ

پولیپ های رحم به طور کلی غیر سرطانی می باشند، اما گاهی شرایطی وجود دارد که ممکن است سرطانی باشد. ما در اینجا زنونس مطلبی درباره  پولیپ رحم و راه های درمان آن را برای شما قرار دادیم.

درمقاله پولیپ رحم و راه های درمان آن می خوانیم:

فهرست تیترهای مقاله


پولیپ رحم چیست ؟

به پولیپ آندومتر معروف هستند، زیرا بافتی که در رحم قرار دارد، آندومتر نامیده می شود. این پولیپ ها معمولا کمتر از یک سانتی متر قطر دارند و توانایی صاف شدن و مطابقت با شکل رحم را دارند، اما مواردی وجود دارد که ممکن است پولیپ بزرگتر از اندازه توپ گلف باشد.

آن ها به دیواره سلولی از طریق پایه متصل می شوند و معمولا در یک منطقه محدود قرار می گیرند، با این حال، گاهی اوقات به اندازه کافی بلند می شوند تا به سمت واژن رانده شوند.

پولیپ رحم ممکن است با یکی دیگر از شرایط داخل رحمی به نام فیبروئید اشتباه گرفته شود. این وضعیت به واسطه تجمع بافت عضلانی ضخیم در دیواره رحم مشخص می شود.


پولیپ رحم در چه سنی بیش تر است ؟

زنانی که ۴۰ تا ۵۰ سال سن دارند احتمال بیشتری برای ابتلا به پولیپ رحم را دارند. با این حال، ممکن است پس از یائسگی اتفاق بیافتد و به ندرت در زنان زیر ۲۰ سال رخ می دهد.


پولیپ رحم در چه کسانی بیش تر است ؟

آمار ها نشان داده است که زنان دارای اضافه وزن، چاقی، فشار خون بالا یا آن هایی که از دارو برای درمان سرطان سینه استفاده می کنند بیش تر دچار بیماری پولیپ  رحم می شوند. به طور کلی افرادی که در خطر ابتلا به پولیپ رحم هستند به ۴ دسته زیر تقسیم می شوند:

  1. اضافه وزن زیاد: افراد داراری اضافه وزن که شاخص توده بدنی یا همان BMI آنها بالای ۳۰ می باشد از سایرین در خطر بیشتری قرار دارند.
  2. استروژن بالا: افرادی که استروژن بدنشان زیاد است، این استروژن ممکن است بخاطر مصرف برخی داروها باشد یا اینکه به صورت استروژن داخلی باشد.
  3. پروژسترون پایین: پروژسترون پایین معمولا در خانم ها پس از یائسگی اتفاق می افتد.
  4.  تاموکسیفن : دارویی که تا حدود ۳۰ درصد خانم ها پس از یائسگی مصرف می کنند.

علائم بیماری پولیپ رحم و پولیپ دهانه رحم

پولیپ رحم

بسیاری از زنان مبتلا به پولیپ رحم ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکنند.

۱) خونریزی غیرطبیعی واژن:

این شایعترین علامت است که توسط زنان مبتلا به پولیپ رحمی دیده می شود. پریود های آنها اغلب سنگین تر از حد طبیعی است، ممکن است بین پریود های آن ها فاصله بیفتد و یا حتی پس از مقاربت خونریزی رخ دهد.

اگر پولیپ بزرگ باشد، نشانه های آن خونریزی پس از یائسگی و قاعدگی نامنظم است.

مطالعات نشان داده اند که زنان که بعد از یائسگی این علائم را دارند ، وجود پولیپ های حاوی سلول های پیش سرطانی یا سرطانی در آن ها بیش تر است. با این حال، کمتر از یک درصد از پولیپ های رحم بدخیم است.

۲) ترشحات واژن :

پولیپ رحم ممکن است باعث دفع ترشحات آبکی و خون آلود از واژن شود. این ترشحات می توانند بد بو باشد. اگر ترشحات غیر طبیعی واژن داشتید به پزشک متخصص مراجعه کنید. معمولا ترشحات غیر طبیعی نشان دهنده یک بیماری می باشند، پس آن را جدی بگیرید.

۳) نازایی :

پولیپ های رحمی بر روی باروری در بعضی از زنان اثر می گذارند. محققان دریافتند که با حذف پولیپ از طریق پلیپکتومی، الگوهای قاعدگی در ۹۲ درصد زنان تنظیم می شود و میزان بارداری به ۶۱ درصد افزایش می یابد.

۴) گرفتگی:

پولیپ های بزرگ ممکن است به کانال گردن رحم فشار بیاورند و باعث ناراحتی و گرفتگی عضلات شود.

۵) قاعدگی نامنظم:

نظم قاعدگی در زنان بسیار موضوع مهمی است. معمولا عدم مشخص بودن زمان های پریودی و بی نظمی قاعدگی نشان دهنده وجود یک بیماری مانند کیست، پولیپ و… است پس در صورت بهم ریختگی زمان های قاعدگی خود به پزشک متخصص مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید : روش های به تعویق انداختن یائسگی


علل پولیپ رحم

در حالی که هنوز علت دقیق پولیپ رحم شناخته نشده است، اما به احتمال زیاد علل پولیپ رحمی به شرح زیر است:

– استروژن بیش از حد :

اضافه وزن یا چاقی باعث تولید بیش از حد استروژن از طریق سلول های چربی می شود که ممکن است منجر به توسعه پولیپ شود.استروژن باعث تحریک دیواره رحم می شود، که منجر به تکثیر بافت اندومتر و پیشرفت پولیپ بعدی می شود. احتمال بروز پولیپ رحم در افراد با BMI بالای ۳۰ حدود ۳ برابر افراد دیگر است، وزن خود را کنترل کنید.

– سن :

بروز پولیپ رحم با سن افزایش می یابد و عمدتا در زنان  یائسه و در سنین بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی اتفاق می افتد، که دلیل آن نوسان زیاد هورمون ها در طول این دوره است.

– التهاب مزمن :

التهاب اغلب باعث می شود که محل آسیب دیده قرمز و متورم شود. داشتن التهاب برای مدت زمان طولانی می تواند به آرامی شروع به آسیب رساندن به اندام های بدن و بافت کند. التهاب غیر منتظره دیواره رحم می تواند منجر به توسعه پولیپ شود.

– فشار خون بالا :

یکی دیگر ازعلل های پولیپ رحم فشار خون بالا می باشد. به طور کلی فشار خون بالا می تواند به بدن آسیب هایی وارد کند. سعی کنید فشار خون خود را هر از گاهی اندازه بگیرید و اگر پزشک برایتان تشخیص فشارخون بالا داد سعی کنید برای کنترل آن علاوه بر مصرف به موقع داروها، رژیم غذایی و ورزش را فراموش نکنید.


روش های تشخیص پولیپ رحم

روش های تشخیص پولیپ رحم با توضیحات مختصری آورده شده است. برخی از این روش ها برای درمان پولیپ رحم نیز استفاده می شود.

۱) سونوگرافی ترانس واژن :

دستگاه دستی باریکی است که به واژن وارد می شود و موجب پخش امواج صوتی می شود. این کار بسیار شبیه آزمایش سونوگرافی سنتی است اما می تواند تصویر بهتری از ساختار درون حفره رحم را فراهم کند.

۲) Sonohysterography ( سونوهیستروگرافی) :

به ایجاد یک تصویر واضح تر از رشد های غیر عادی در داخل حفره رحم کمک می کند. بررسی لوله ها و حفره های رحم معمولا با استفاده از سونوهیستروگرافی انجام می شود. سونوهیستروگرافی در واقع سونوگرافی واژینال با تزریق سالین ازطریق دهانه رحم به حفره رحمی است.

۳) بیوپسی آندومتر:

با استفاده از ابزار پلاستیکی نرم، یک قطعه کوچک از پولیپ برای بررسی سلول های سرطانی برداشته می شود. بیوپسی آندومتر یکی از روش های تشخیص سرطان آندومتر می باشد که نمونه برداری کوچکی از بافت آندومتر (پوشش داخلی رحم) است.

۴) هیستروسکوپی :

روشی که می تواند برای تشخیص یا درمان پولیپ رحم استفاده شود. این کار با قرار دادن یک لوله طولانی با یک تلسکوپ روشن در انتهای آن از طریق واژن و دهانه رحم به رحم انجام می شود. پزشک از طریق آن می تواند مشکلات رحمی و لوله های رحم را بررسی کند. این روش برای درمان مشکلات ناباروری نیز استفاده می شود.

۵) کورتاژ :

ابزار فلزی بلند که برای جمع آوری بافت از دیواره های داخلی رحم استفاده می شود. این عمل برای گشاد کردن دهانه رحم استفاده می شود. بیشترین علل انجام این عمل خونریزی غیرطبیعی و سقط جنین می باشد.این عمل یک عمل کوتاه مدت است و حدود یک ربع طول می کشد. برای آشنایی بیشتر با عمل کورتاژ و علل و عوامل آن می توانید به مقاله کورتاژ ما مراجعه کنید.


روش های پیشگیری پولیپ رحم

متاسفانه، هیچ راهی برای پیشگیری از پولیپ رحم وجود ندارد. توصیه می شود به معاینات زنان و زایمان به طور منظم و به منظور کاهش عوامل خطر مانند : چاقی و فشار خون بالا بپردازید.


بیشتر بخوانید : راه های پیشگیری از سرطان دهانه رحم


روش های درمان پولیپ رحم

پولیپ رحم دارای دو نوع پایه دار و بی پایه است و درمان به چندین عامل بستگی دارد . به طور کلی، اگر یک پولیپ خونریزی شدیدی در دوران قاعدگی ایجاد کند یا مشکوک به پیش سرطان یا سرطان باشد، باید آن را حذف کرد. پولیپ ها باعث ناباروری می شوند و حتی بعد از یائسگی نیز باید درمان شود. اگر پولیپ رحم نشانه ای نداشته باشد، نیاز به درمان نیست.

  • به کمک قرص و دارو
  • هیستروسکوپی
  • کورتاژ: این روش برای از بین بردن پولیپ های کوچک تر موثر است.
  • جراحی : اگر هیچ یک از روش های قبلا ذکر شده موثر نباشد و یا اگر پولیپ سرطانی یافت شود، اقدامات تهاجمی بیش تری برای درمان ضروری است.

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم به طورکلی با توجه به پیشرفت آن ۳ روش دارد :

۱) اگرعلائمی ندارید:

اگر علائم خاصی ندارید، درمان پولیپ رحم برای شما از طریق صبر کردن ولی با مراقبت کردن از خود خواهد بود. البته اگر یائسه شده باشید پزشک معالج به دلیل جلوگیری از بروز سرطان ممکن است برای شما برداشتن پولیپ رحم را پیشنهاد بدهد چون خطر ابتلا به سرطان برای خانم های یائسه بیشتر است.

۲) استفاده از دارو:

دارو می تواند باعث کوچکتر شدن پولیپ ها و کنترل هورمون های بدن شما بشود. همچنین می تواند سبب کاهش خونریزی های شدید شود. ولی در اغلب موارد پس از قطع مصرف داروهای تجویزی برخی علائم برگشته اند.

۳) جراحی

معمولا متناسب با مقدار پیشرفت بیماری پزشک معالج دو روش جراحی کورتاژ یا هیسترسکوپی را پیشنهاد می دهد. اگر سلول های سرطانی موجود باشد ممکن است برداشتن کل رحم پیشنهاد شود.


سپیده
کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، عاشق دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر و فعالیت در زمینه های طراحی وب، تولید محتوا، محتوا گذاری، ترجمه، سئو، دیجیتال مارکتینگ و سوشیال مارکتینگ و آشنا با ابزار های گوگل مانند Google Analytics، Google trend و Google AdWords

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *