injazanoonas | اینجا زنونس

راه های درمان ناباروری

راه های درمان ناباروری

راه های درمان ناباروری

در این مقاله ی اینجا زنونس می خواهیم راه های درمان ناباروری  را به شما عزیزان آموزش دهیم. همچنین می توانید در مقاله ی قبلی ما دلایل ناباروری در زوج ها را نیز مطالعه کنید.

یکی از مشکلات در بین زوج های جوان ناباروری و نازایی است. البته با پیشرفت علم این مشکل راه های درمانی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

اهمیت روند درمان

یکی از مهم‌ترین نکاتی که موفقیت روند درمان را بیشتر می​کند، رعایت فاصله درمان​ هاست.

اگر فاصله درمان​ها رعایت نشود احتمال از بین رفتن تاثیر داروها در زوج ها افزایش می یابد و روند درمان با اختلال​هایی روبه‌رو می​شود.

از سوی دیگر با توجه به افزایش سن زوج بهتر است آنها روند درمان را به تعویق نیاندازند زیرا شانس درمان برای زنان ۴۰ ساله ۱۰ تا ۱۵ درصد و برای زنان ۲۵ تا ۳۲ ساله ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

روش​ های درمانی ناباروری

میکرواینجکشن (درمان ناباروری با علت مردانه)

در شیوه میکرواینجکشن که یک شیوه تخصصی و موثر برای درمان ناباروری با علت مردانه است.

پیش از هر چیز تخمدان​ها توسط داروهای محرک تخمک​گذاری تحریک می​شود و پس از آماده‌سازی تخمک ​ها یک اسپرم در شرایط آزمایشگاهی خاص به داخل تخمک تزریق می​شود و تقریبا پس از ۴۸ ساعت جنین‌های تقسیم شده و مناسب به داخل رحم زن انتقال داده می​شود.

تحریک تخمک​ گذاری (زنان مبتلا به اختلال در تخمک گذاری)

این شیوه برای زنان مبتلا به اختلال در تخمک گذاری است و برای به دست آوردن تعداد کافی تخمک به منظور انجام سیکل درمانی نیازمند استفاده از روش‌هایی مانند IUI، IVF و ICSI می​شوند.

به این ترتیب آنها در دوره‌های درمانی که پیش​رو دارند با استفاده از دارودرمانی و هورمون درمانی اختلال تخمک​گذاری را پشت سر می​گذارند.

IUI

در شیوه درمانی IUI اسپرم​ های فعال پس از جداسازی و آماده ​سازی به شکل مصنوعی همزمان با تحریک تخمک​ گذاری به رحم هدایت می​شوند.

در این شیوه از آنجا که تحریک تخمک​گذاری با سونوگرافی​ های متعدد در روزهای متوالی یا با اندازه​ گیری هورمون​ های جنسی موجود در ادرار مشخص می​شود و متناسب و همزمان با ورود اسپرم این اتفاق انجام می شود، بنابراین احتمال بارداری  و باروری زیاد است.

لقاح خارج از رحمی (IVF)

در این شیوه لقاح خارج رحمی یا باروری در محیط آزمایشگاه انجام می​شود.

این روش در شرایطی که لوله​ های رحمی آسیب​ دیده باشند یا اختلال در عملکرد آنها مشاهده شود از سوی متخصص به بیمار توصیه می شود.

این شیوه نه تنها در مورد زنان مبتلا به مشکلات و اختلالات تخمدانی بلکه در برخی موارد درباره ناباروری ​ها با علت مردانه نیز به زوج‌ها توصیه می​شود.

روش​های جایگزین برای درمان ناباروری

شیوه​ های جایگزین برای درمان ناباروری عبارتند از:

استفاده از تخمک اهدایی، جنین اهدایی یا رحم جایگزین
گاهی پیش می​ آید که زوج​ها پس از بررسی ها و تجربه روش​های درمانی متعدد به این نتیجه می​رسند که  باید از شیوه​های جایگزین برای درمان ناباروری استفاده کنند.

در صورت احراز ضرورت درمان به روش جایگزین مرکز درمانی برای انتخاب اهداکنندگان و دریافت​کنندگان شرایطی را در نظر می​ گیرد که در صورت برآورده شدن آنها مشاوره نهایی برای انجام کار با متخصصان رشته‌های مختلف ، آندرولوژی، جنین شناسی ،غدد، زنان زایمان، داخلی، ژنتیک، عفونی و روانپزشکی انجام می‌گیرد.

روش استفاده از تخمک اهدایی

در برخی مراکز درمان ناباروری و نازایی اهدا ی تخمک که شامل تهیه و جمع​ آوری تخمک از زن اهدا کننده و باروری آن تخمک در آزمایشگاه با اسپرم مرد و انتقال جنین ​​ها به رحم زن نابارور است، صورت می گیرد.

شرایط زنان برای استفاده از تخمک اهدایی
  • افرادی که با توجه به تحریک تخمک​ گذاری و مصرف داروهای تجویز شده پاسخی از سوی تخمدان​ ها دریافت نمی​ کنند و زنانی که به ذخیره پایین تخمدان مبتلا هستند.
  • زنانی که مبتلا به بیماری​ نارسایی زودرس تخمدان هستند یا تخمدان‌های آنها به دلیل سابقه جراحی از بدن خارج شده یا سابقه درمان بیماری با شیوه​ های شیمی درمانی و پرتو درمانی دارند می​توانند از این شیوه جایگزین برای درمان استفاده کنند.
  • در افرادی که ناباروری در سنین بالا را تجربه می​کنند در صورتی که زن بیش از ۴۰ سال داشته باشد نیز این شیوه توصیه می​شود.
  • زنانی که سقط مکرر غیرقابل درمان و شکست​ های مکرر روش ​های باروری خارج رحمی را تجربه می​کنند و دست کم ۳ بار ناموفق بوده​ اند.
  • افراد مبتلا به بیماری ژنتیکی که بیماری از طریق مادر به فرزند قابل انتقال است و با استفاده از روش​ های آزمایشگاهی در دسترس و تشخیص متخصص ژنتیک بیماری قابل شناسایی و درمان نیست، در این شرایط نیز می توان از درمان‌های جایگزین استفاده کرد.

روش استفاده از رحم جایگزین

یکی از دلایل ناباروری و ناتوانی مادر عدم توانایی او در حمل، نگهداری و پرورش جنین در رحم است.

در این شرایط تکنولوژی لقاح خارج رحمی انجام می​شود و جنین حاصل از لقاح تخمک مادر و اسپرم پدر متقاضی درمان به رحم شخص ثالث که قرار است از رحم او به عنوان رحم جایگزین استفاده کنند، منتقل میشود.

روش استفاده از جنین اهدایی

مشکلاتی از قبیل نداشتن تخمک یا اسپرم سالم، یا عدم امکان باروری جنین یا مشکلات دیگر برای تشکیل جنین بیولوژیکی سبب می شود که زوج ها مجبور به استفاده از گامت اهدایی یا جنین اهدایی ​شوند.

در این شرایط جنین در رحم زن گیرنده شکل گرفته و بزرگ می​شود و به این ترتیب هم زن و هم جنین تعلق خاطر بیشتری به عنوان مادر و فرزند به یکدیگر احساس می​کنند.

اهدا جنین یا تخمک در هر صورت با توجه به قوانین و راهنمایی​ های اخلاقی انجام می‌گیرد و مشاورانی پیش از انجام کار درباره مسائل پزشکی و اجتماعی این موضوع با خانواده​ ها صحبت می کنند و در نهایت پس از بررسی ​های نهایی و آگاه ​سازی های لازم اهدا جنین برای زوج صورت می ​گیرد.

مراکز مناسب برای درمان ناباروری

برای درمان ناباروری  باید به مراکز سرشناس و معتبر در زمینه درمان ناباروری مراجعه کرد.

به طور کلی مراکز درمانی داریم که موفقیت در آنها ۱۰ درصد است و مراکزی که موفقیت در آنها بیش از ۳۰ درصد است. مشخص است که اگر به مراکز درمانی دوم مراجعه شود، نتیجه بهتری به دست خواهد آمد.

بنابراین با مشاوره با پزشک و انجمن​ ناباروری می‌توان با مراکز معتبر و صاحب ​نام در زمینه درمان آشنا شد و برای درمان به آنها مراجعه کرد.

مراکزی که در آن ها متخصص ناباروری مردان، متخصص ناباروری زنان و جنین‌شناس وجود داشته باشند و مشکلات و احتمال ​هایی که باعث ناباروری در مردان و زنان می ​شود به طور کامل بررسی می شود.

بهترین مراکز، مراکزی هستند که تمامی این بخش ​ها در آن ها وجود داشته باشد و به صورت تیمی برای درمان ناباروری اقدام ​کنند.

در این شرایط بیمار مجبور نیست برای انجام آزمایش ​های مختلف و تکمیل پرونده​ اش به مراکز درمانی مختلف مراجعه کند. مراکزی که در وهله اول تشخیص درستی از ناباروری و دلایل ناباروری  مراجعان خود داشته باشند و با بهترین انتخاب برای درمان آنها اقدام کنند.

مشاوره با روان‌شناسان را دست کم نگیرید

در شرایطی که متخصصان به زوجی اعلام می‌کنند که آن‌ها توانایی بچه‌دار شدن ندارند، هر یک از زوجین در موقعیت خاصی قرار می‌گیرند. هرکدام از آن‌ها متناسب با شرایط و موقعیتی که در آن قرار دارند برای رویارویی و پذیرش موضوع وارد عمل می‌شوند و بی‌شک لحظات سخت و طاقت‌فرسایی را پشت سر می‌گذارند.


اینجا زنونس
اینجا زنونس مجله ای علمی خبری در حوزه بانوان است که در زمینه های پزشکی زنان، مادران، آشپزی، خانه داری، سرگرمی، چهره ها، ورزش وتناسب اندام، خودآرایی و روانشناسی فعالیت دارد. امیدواریم مقالات ما برایتان کارآمد و مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *