injazanoonas | اینجا زنونس

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟

سایت اینجا زنونس در این قسمت مطلبی را با عنوان تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس چیست؟ به شما ارائه می دهد. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، با ما همراه باشید.

ما از کودکی واژه ی اعتماد به نفس را به صورت مکرر و روزمره شنیده ایم و بیشتر با آن آشنا هستیم. اما عزت نفس کلمه ایست که گهگاهی به گوشمان خورده و تعداد زیادی از ما به اشتباه آن را هم معنی اعتماد به نفس می دانیم. این دو کلمه اگرچه تقریبا مشابه اند اما هر کدام مفهوم متفاوتی در بردارند. ما قصد داریم تا در این مطلب توضیحاتی در مورد این تفاوت برایتان بازگو کنیم.

عزت نفس به چه معناست؟

عزت نفس به این معنی است خودتان را چگونه می‌بینید و چه تصوری از خودتان دارید یا به عبارت دیگر عزت نفس یعنی اینکه خودتان را چقدر دوست می‌دارید و چقدر خودتان را ارزشمند می شمارید. کلمه‌ی «esteem» در انگلیسی، که در فارسی «عزت و اَرج و قُرب» معادل‌یابی شده است، از کلمه‌ی لاتین «aestimare» به‌معنی «سنجش، ارزش‌گذاری، تخمین یا ارزیابی» ریشه می‌گیرد.

در کل امنیت معنوی و تفاهم با آنچه که هستیم یعنی داشتن عزت نفس.

عزت نفس بنیانی احساسی است که به‌طرز فکر، احساسات و نوع برخورد افراد در ارتباط با خودشان و دیگران شکل می‌دهد. قضاوت ها و ارزیابی هایی که کودک در طی فرآیند رشد از خود به عمل می آورد و در تعامل با محیط و اطرافیان تثبیت میگردد در نهایت منجر به پدیداری عزت نفس در او می شود.


*حتما مطالعه فرمایید: شش پایه عزت نفس


افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردارند، از آنچه هستند، راضی و خشنودند. چنین افرادی برای اینکه حس خوبی درباره‌ی خودشان پیدا کنند، به عوامل خارجی مانند پُست‌ومقام یا درآمد بالا وابسته نیستند. افراد دارای عزت نفس به خودشان، دیگران و محیط اطرافشان احترام می‌گذارند. در افراد فاقد عزت نفس هراس و ترس از واقعیت در فرد وجود دارد.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد بنفس یعنی اینکه در تحقق هدف یا کاری خاص به توانمندی‌های خودتان باور و اطمینان داشته باشید. این کلمه از کلمه‌ی لاتین «fidere» به‌معنی «اعتمادداشتن» ریشه گرفته است. در بسیاری موارد، افرادی که در حوزه‌ی خاصی به مهارت و تخصص دست می‌یابند، در همان حوزه از اعتماد بنفس بالاتری برخوردار می‌شوند. اعتماد بنفس کلیِ فرد نیز به‌موجب موفقیتش بهبود پیدا می‌کند. گاهی ممکن است فرد در حوزه‌‌ای خاص احساس اعتماد بنفس کند، اما در حوزه‌ای دیگر ابدا چنین حسی نداشته باشد.


*حتما مطالعه فرمایید: ۱۵ روش برای بالا بردن اعتماد به نفس


به اعتماد بنفس درمورد مهارت‌ها و توانمندی‌ها «خودکارآمدی» نیز گفته می‌شود: باور به موفقیت در انجام کاری خاص یا رویارویی با موقعیت‌های چالشی. تفاوت خودکارآمدی با اعتماد بنفس به‌عنوان نوعی ویژگی شخصیتی کلی، در اینجاست که: مثلا برخی افراد در انجام مهارت‌هایی مانند خوانندگی یا تدریس از خودکارآمدی بالایی برخوردارند، اما از اعتماد بنفس به‌عنوان نوعی ویژگی شخصیتی کلی بی‌بهره‌اند. حتی برعکس این قضیه نیز امکان‌پذیر است.

اعتماد بنفس درنتیجه‌ی انجام موفقیت‌آمیز کاری خاص یا رویارویی پیروزمندانه با چالشی بخصوص شکل می‌گیرد و در خصوصیاتی مانند پذیرش مشتاقانه‌ی چالش‌ها، مسئولیت‌‌ها و فرصت‌های جدید نمود می‌یابد.

فرق عزت نفس با اعتماد به نفس

پس می توان گفت اعتماد به نفس و عزت نفس با یکدیگر مرتبط هستند اما دقیقا شبیه به هم نیستند .اعتماد به نفس بسیار محدودتر از عزت نفس است. اما به طور کلی اعتماد به نفس به عقیده یک فرد نسبت به توانایی ها و استعدادهایش مربوط است. اما عزت نفس به معنای داشتن احساس ارزشمندی و کارایی در مورد خود است. افرادِ دارای اعتماد بنفس بالا لزوما از عزت نفس بالا برخوردار نیستند.

نکته اساسی که در این بین وجود دارد این است که حتی اگر ما در چند زمینه اعتماد به نفس بالا داشته باشیم، اما عزت نفس مان پایین باشد، هرگز نمی توانیم به معنای واقعی از داشتن آن مهارت ها و به طور کل از زندگی مان لذت ببریم.

آیا اعتماد به نفس در میزان عزت نفس ما تأثیر دارد؟

اعتماد به نفس به بالا رفتن عزت نفس ما بسیار کمک می کند و در میزان آن قطعا تاثیرگذار است. بهترین کار این است که ما اعتماد به نفس خود را در زمینه ها و مهارت هایی که بیشترین تاثیر را در زندگی ما دارند بالا ببریم و برای یادگرفتن آنها تلاش کنیم. اینکه سعی کنیم در تمام زمینه ها در زندگی اعتماد به نفس مان را بالا ببریم و زمان و انرژی خود را برای بالا رفتن آنها هزینه کنیم نه تنها کار درستی نیست بلکه فوق العاده اشتباه است.

البته منظور این نیست که ما نباید به دنبال علاقه مندهای خود برویم، بلکه مقصود این است که ابتدا اولویت ها را بشناسیم سپس از خود بپرسیم که:

آیا واقعا نیازی هست که من در این زمینه مهارت و اعتماد به نفسم را بالا ببرم؟؟

آیا در شرایط حال حاضر مهارتی وجود دارد که با تقویت آن بتوانم تاثیر بیشتری در بهبود و رشد زندگی داشته باشم؟


شکیلا فتاحی
شکیلا فتاحی
من فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران هستم و علاوه بر رشته ی خودم به کار در حوزه ی تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ بسیار علاقه مندم. اوقات فراغت خودم رو با فیلم دیدن، مطالعه، نواختن ساز پیانو و همچنین وقت گذروندن با دوستانم پر میکنم.

2 نظر ارسال شده. نفر بعدی شما باشید!

  • Avatar Homa گفت:

    کاملا درست بود

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *