injazanoonas | اینجا زنونس

چرا باید قبل از نوروز خانه تکانی کنیم؟

چرا باید قبل از نوروز خانه تکانی کنیم؟

چرا باید قبل از نوروز خانه تکانی کنیم؟

چرا باید قبل از نوروز خانه تکانی کنیم؟ سوال اصلی تمامی ایرانیان عزیز قبل از نوروز می باشد.اینجا زنونس به توضیح برخی از علل خانه تکانی و معرفی  آن می پردازد تا مادران عزیز بتوانند دلایل خوبی برای سایر اعضای خانواده  در انجام کارها بیاورند.با خانه داری در اینجا زنونس همراه باشید تا از این مطالب استفاده کنید.

چرا باید قبل از نوروز خانه تکانی کنیم؟

چرا باید قبل از نوروز خانه تکانی کنیم

خانه تکانی چیست؟

خانه‌تکانی (فارسی تاجیکستان: جارو بندان) یکی از آیین‌های نوروزی است که مردم بیشتر مناطقی که نوروز را جشن می‌گیرند به آن پایبندند. در این آیین، تمام خانه وسایل آن مانند مبل، پرده، فرش،کابینت و… را  در آستانه نوروز گردگیری، شستشو و تمیز می‌شوند. افراد خانه های خود را از گرد و خاک پاک میکنند ولی نباید فراموش شود که خانه تکانی اصلی تغیر و تحول در رفتارها ، پاک شدن دل ها از کینه ها وکدورت ها می باشد.

مطالبی بسیار مفید و کار آمد که شاید به آن ها نیاز داشته باشید:

تمیزکردن پرده ها در خانه تکانی قبل از نوروز

تمیز کردن انواع کف و سرامیک در خانه تکانی قبل از نوروز

تمیز کردن مبل ها در خانه تکانی قبل از عید

کشورهایی که قبل از نوروز خانه تکانی میکنند:

  •  ایران
  • تاجیکستان
  • افغانستان
  • جمهوری آذربایجان

مراسم خانه تکانی از کجا نشات گرفته:

مراسم خانه تکانی احتمالاً نشات گرفته از این عقیده است که فروهرها سالی یک بار در آستانه فروردین ماه که ماه فروهرها است، در رستاخیزی به خانه بازمی‌گردند و اگر خانه را پاکیزه و آراسته ببینند شاد شده و برای برکت خانه و شادکامی خانواده دعا می‌کنند.

فواید خانه تکانی قبل از نوروز چیست؟

 

خانه تکانی دل ها

برخی روانشناسان در تحلیل کارکردهای این سنت پسندیده معتقد هستند خانه تکانی به افراد جرأت رهایی از وابستگی ها را می دهد و فرصت دور ریختن خاطرات بدی که در ذهن خود بایگانی کرده اند را ایجاد می کند. خانه تکانی، اولین مشخصه نزدیک شدن به سال نو و روزهایی دیگر است سالی که در آن باید همراه با تمیز کردن پلیدی های مادی، پلیدی های روحی را نیز دور کرد.

تااثیر خانه تکانی و احساس شادمانی:

خانه تکانی از نظر روانشناسان

  • هر ساله قبل از نوروز خانه تکانی تمام اعضای خانواده را کنارهم جمع می کند و روحیه هم کاری
  • را افزایش می دهد.
  • خانه تکانی یک آیین بجا مانده از نیاکان ما است که هویت ملی مارا نشان میدهد.
  • خانه تمیز، احساس شادمانی بوجود می آید، بطوری که افراد آن خانه احساس می کنند پس از یک سال کار و خستگی مداوم آرامش تازه ای را به دست آورده اند.

همبستگی خانواده در خانه تکانی:

خانه تکانی روحیه کار دسته جمعی را در میان افراد یک خانه بالا می برد .

به افراد یک خانه اموزش میدهد که همه ی مسولیت ها نباید فقط به عهده ی یک نفر باشد و تنها  در این صورت است که فقط یک نفر احساس خستگی و نارضایتی نخواهد کرد.

وقتی که تمام خانواده با یکدیگر همکاری می کنند، جو صمیمانه ای پدید می آید. حتی مادران  باید از اعضای خانواده بخواهند تا خود اتاق و وسایل شان را تمیز و مرتب کنند.

افراد خصوصاً کودکان مسئولیت پذیری را فراخواهند گرفت و احساس مشارکت برای آنان درونی می شود.

نیاز به نظم و انضباط:

یادگیری نظم و انضباط با خانه تکانی

ذهن انسان بطور طبیعی  می خواهد نظم و انضباط به خود بدهد و انسان در محیط های منظم کارآمدی بیشتر  دارد. خصوصاً آن که دیده می شود افراد در محیط های شلوغ احساس کلافگی بیشتری کرده و غمگینی و افسردگی بیشتری احساس می کنند.

تغییر دکوراسیون خانه و اقدام به پاکیزگی و خانه تکانی از جمله سنت هایی است که افراد برای ایجاد تحولات روحی و روانی در خود و خانواده شان اجرا می کنند.

خانه تکانی به آدم ها روحیه تازه و طراوت می دهد و تردیدی نیست که از یک نگاه نو و تازه به بیرون نگاه کردن، به انسان آرامش و دلگرمی می دهد.

این سنت به عنوان یکی از مراحل جشن نوروز در هیچ جای دنیا به این شکل پررنگ نیست. از این روی است که بزرگداشت آئین های ملی و احترام به هویت ملی و فرهنگی ما با انجام این سنت پررنگ تر می شود.

اینجا زنونس امیدوار است که با وجود دلایل متعدد برای انجام خانه تکانی از این به بعد برای انجام خانه تکانی حس خوبی داشته باشید  و از آن لذت ببرید.ممنون از همراهی شما.


ساحل سعیدی
فارغ التحصیل رشته ی مهندسی کامپیوتر-فناوری اطلاعات دانشگاه تهران، علاقمند به کارهای عملی ،هنری و کامپیوتری، وقت شناس و منظم، توانمند در کارهای گروهی، قدرت یادگیری بالا، دارای سابقه کاری در سئو، تولید محتوا، SMO، Digital Marketing، آشنایی با زبان های برنامه نویسی C++ ،Basic For Android ،Java ، Html ، CSS .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *